ARTIKLER     |     BLIV MEDLEM     |     LINKS

  Forside » Opdræt   
Kategorier
ForsideAktiviteterBestyrelsenBibliotekBliv medlemFrøsalgGode rådHer Bor ViKøb og SalgLinksOpdrætTilbudVolieretur
Hurtig Søg
 
Brug stikord til at finde produktet du søger.
Udvidet søgning
Information
Kontakt os
Holbæk og Omegns Fugleforening
Adeleide – parakit  Hans Erik Andersen 1983
Alba Kakadue Else Rasmussen 2000
Alm Gøgedue Brian Christensen 2002
Angolasisken  Erling Stilou  1969
Askegrå Jorddue Erling Stilou  2000
Aurora Astrild  Kurt Jensen 1964
Australsk Topdue  Eigil Nielsen 1981
Aymaraparakit  Mogens Hansen 1980
Bambus Papegøjeamadine  Sven Åge Larsen 1987
Banardi Parakit  Anders Jacobsen 1988
Barrabands Parakit  Gert Funch 1979
Berleps Conure   Bjarne Jensen 1977
Bjerglori  Kurt Juhl 1977
Bjergværling  Gunner Andersen 1973
Blodnæbsvæver Gerda Cunliffe 2000
Blommehovedet Parakit  Bent Larsen 1965
Blå Rosella  Erling Stilou  1974
Blå Skelvagtel  Tommy Johansen 2019
Blågrøn Papegøje  Esben Jensen 1993
Blåhalet Ædelparakit Simon Lind 2012
Blåhovedet Pionus Erling Sørensen 2009
Blåhovedet Sommerfuglefinke  Carl Olsen 1967
Blåisset Flagermuspapegøje Karen Martinnussen 2012
Blåkindet Conure  Bjarne Jensen 1977
Blåkindet Kilehaleparakit  Gert Funch 1981
Blånakket Conure  Bent Jørgensen 1984
Blårygget Spurvepapegøje  Leo Skovgård Nielsen  1965
Blåvinget Græsparakit  Mogens Hansen 1982
Bob White – Vagtel  Per Skovgård  1980
Bogfinke Gerda Cunliffe 1999
Bourkes Parakit Leo Skovgård Nielsen  1964
Brillespurvepapegøje  Jan Mogensen 1985
Broget Astrild  Gunner Andersen 1970
Broncevinget Due  Erling Stilou     1993
Broncevinget Pionus  Simon Lind 2009
Browns Parakit  Mogens Hansen 1995
Brun Hovedet Papegøje Mogens Hansen (Skee) 2007
Brunbrystet Sivfinke  Johan Petersen 1989
Brunirisk  Gerda Cunliffe 2006
Brunrygget Gulspurv  Ole Nielsson 1975
Brunrygget Skadefinke  Allan S. Nielsen 1975
Båndfinke  Preben Rasmussen 1967
Californisk Topvagtel  Erling Stilou       1981
Catharina – parakit  Erik Andersen 1982
Ceresastrild  Leo Skovgård Nielsen 1969
Citron Brystet Sisken Palle Aldo 2000
Cloncurry Parakit  Helle Lyders 1986
Diamantdue Leo Skovgård Nielsen  1964
Diamantfinke  Erik Nielsen 1971
Digels Bæltefinke  Erik Nielsen 1971
Dobbeltøjet Figenpapegøje  Keld Brylle 1993
Dueparakit/Malabar Parakit Simon Lind 2011
Duski Lori Poul Blocher 2000
Dværgskadefinke  Poul Nielsson 1974
Dybowski’s Dråbeastrild  Sven Åge Larsen 1988
Elegant Parakit  Walther Jensen 1969
Elfenbensparakit  Bent Jørgensen 1984
Europæisk Turteldue  Erling Stilou    1979
Fischer Dværgpapegøje  T. H. Jensen 1964
Flammevæver Carsten Andersen 2005
Fredsdue  Johan Petersen 1989
Gedeparakit  Mogens Hansen 1978
Gittervinget Ringastrild  Leo Skovgård Nielsen 1973
Glansskadefinke  Carl Olsen 1974
Gouldies Lori  Michael Madsen 1992
Gouldsamadine  Poul Madsen 1965
Grøn Irisk Gerda Cunliffe 2000
Grøn Rosella  Svend Jensen 1994
Grøn Sisken Erling Stilou  2000
Grønhalet Lori Poul Blocher 2001
Grønkindet Amazone Else & Palle Rasmussen 2003
Grønnakket Lori  Keld Nielsen 1981
Grønrygget Astrild  Arne Jensen 1967
Grønrygget Spurvepapegøje  Ellen Andreassen 1970
Grønvingede Kongeparakit Mogens Hansen 2002
Grønvinget Glansbilleddue  Carl Olsen 1966
Grå Jaco  Jørgen Madsen 1974
Grå Kardinal  Gunner Andersen    1964
Grå Risfugl  Kaj Rasmussen 1970
Grå Sisken  Gerda Cunliffe 1998
Gråastrild  Arne Jensen 1965
Gråhovedet Dompap Hans Thomsen 2001
Gråhovedet Dværgpapegøje  Walther Jensen 1971
Guineadue  Arne Frederiksen 1980
Gul Rosella  Jan Munk 1988
Gulbrystet Astrild  Walther Jensen 1965
Gulbuget Sumpastrild  Steen Hansen 1975
Guldmasket Spurvepapegøje  Niels Andersen 1986
Guldpandet Kilehaleparakit   Michael Jørgensen 1981
Guldsisken Curt Collavik                      2008
Gulmasket Citronparakit  Johan Petersen 1996
Gulmasket Kilehaleparakit  Bjarne Jensen 1980
Gulnakket Amazone Regnar M. Hansen 2005
Gulnæbbet Spidshalet Bæltefinke  Erik Nielsen 1974
Gulnæbbet Spurvedue  Carl Olsen 1965
Gulrygget Lori  Poul Blocher 2002
Gulvinget Blåpandet Amazone  Leo Nielsen 1998
Halvmåneparakit  Bjarne Jensen 1980
Harlekin Vagtel  Evald Jensen 1988
Hartlaubsisken  Carl Olsen 1964
Helena Astrild  Sten Gjerrild 1973
Hooded Parakit  Mogens Hansen 1987
Hornparakit Svend Jensen 2008
Hvid Risfugl  Leo Skovgård Nielsen  1964
Hvidhovedet Nonne  Per Skovgård 1978
Hvidpandet Langvingepapegøje  Bent Jørgensen 1988
Hyrdestær  Axel Lindegård 1983
Høgdue /Zebradue  Carl Olsen 1967
Indigofinke  Leif Sørensen 1964
Indisk Halsbåndsparakit  Kaj Smidt  1969
Indisk Tigerfinke  Leif Sørensen 1964
Japansk Brillefugl  Arne Jensen 1965
Japansk Vagtel  Frederik Olsen 1972
Java Broncefinke  Inger Olsen 1984
Jenday Parakit  Michael Jørgensen 1980
Jerdan Stær  Inge Hansen 1996
Jordbærhovedet Dværgpapegøje Erik Andersen 1999
Jorddue  Carl Olsen 1968
Kapdue  Carl Olsen 1966
Kapuzin – Lori  Keld Nielsen 1980
Kapuzinersisken  Gerda Cunliffe 1993
Kenya Spurv  Svend Sørensen 1991
Kinaparakit  Keld Brylle 1994
Kinesisk Dværgvagtel  Leo Skovgård Nielsen  1964
Kinesisk Tigerfinke  Carl Olsen 1964
Kinisiske bambushøns Brian Christensen 2002
Kobbernakket Due Erling Stilou 2005
Kongeparakit  Gert Funch 1979
Korthalet Bæltefinke  Leo Skovgård Nielsen 1967
Kragepapegøje Else & Palle Rasmussen 2004
Kragepapegøje Else & palle Rasmussen 2004
Langnæbsparakit Simon Lind 2011
Lessons Spurvepapegøje  Arne Jensen 1964
Lille Alexanderparakit (Afrika)  Erling Stilou   1978
Lille Cubafinke  Leo Skovgård Nielsen 1973
Lille Skadefinke  Jørgen Larsen 1964
Lille Spurvedue  Carl Olsen 1977
Lyserød Ara Klaus Olesen 2006
Magellansisken   Carl Olsen 1971
Malabararamadine  Erling Stilou  1964
Malet Astrild  Peer Nielsen 1989
Mangefarvet Parakit  Mogens Hansen 1983
Maske Tangara  Walther Jensen 1970
Maskebæltefinke  Erik Nielsen 1971
Mexicansk Spurvepapegøje  Jan Mogensen 1984
Mexicansk Spurvepapegøje  Leo Skovgård Nielsen 1984
Mexikansk Husfinke  Jan Mogensen 1982
Meyers Papegøje Jørn Henriksen 2000
Molina Conure  Bjarne Jensen 1983
Moluk Broncefinke  Inger Olsen 1986
Morgenværling  Jens Wortmann 1973
Munke Parakit  Niels Andersen 1986
Muskatfinke  Knud Madsen 1966
Mørkerød Amarant  Arne Jensen 1967
Nanday – parakit  Niels Andersen 1982
Napoleonsvæver Gerda Cunliffe 2000
Nevermann Nonne  Peer Nielsen 1990
Nonne Astrild  Arne Jensen 1998
Nymfeparakit  Bent Larsen 1964
Olivengrøn Astrild  Jens Wortmann 1972
Orangehovedet Dværgpapegøje  Peer Nielsen 1991
Orangekindet Astrild  Leif Sørensen  1967
Oryxvæver  Gerda Cunliffe 1997
Pagode Stær Gerda Cunliffe 2007
Patagonisk Bjergfinke  Inger Olsen 1991
Patagonisk Parakit  Erling Sørensen 1995
Peales Papegøjeamadine  Henning B. Gregersen 1994
Pelzensfinke  Lars Mathiassen 1971
Perlehalsamadine  Carl Olsen 1969
Perlehalsdue  Erling Stilou  1970
Port Lincoln  Helle Lyders 1989
Pragtnonne  Peer Nielsen 1990
Prinsesseparakit Svend Sørensen 1989
Red Ventet – Blue Bonnet  Mogens Hansen 1983
Rendalls Amarant  Leif Sørensen 1967
Ringastrild  Poul Madsen 1966
Rock Peplar  Gert Funch 1979
Rosa Kakadue  Mogens Hansen 1998
Rosellaparakit alm  Leo Skovgård Nielsen  1964
Rosenbrystet Skægparakit  Else Rasmussen 1992
Rosenhovedet Dværgpapegøje  Frank Christoffersen 1964
Rustdue  Carl Olsen 1967
Rød Dråbeastrild  Arne Jensen 1970
Rød Dværgskoggerdue  Egil Nielsen 1982
Rød Kronfinke Vagn Carlsen 1999
Rød Pennant  Peter Kristensen  1979
Rødbrystet Græsparakit  Leo Skovgård Nielsen 1968
Rødbrystet Lori  Poul Blocher 2002
Rødbuget Brunpapegøje Jan Olsen 1988
Rødbuget Conure  Bjarne Jensen 1976
Rødhalet Astrild  Kurt Knudsen 1970
Rødhovedet Amadine  Walther Jensen    1967
Rødhovedet Kilehaleparakit  Henrik Larsen 1992
Rødhovedet Papegøjeamadine  Irma Sejr Jørgensen  1980
Rødhovedet Væver Vagn Carlsen 2003
Rødkappet Parakit  Gert Funch 1980
Rødmasket Astrild  Peer Nielsen 1988
Rødvinget Parakit  Leo Skovgård Nielsen 1973
Rødøret Bulbul  Arne Jensen 1965
Safranfinke lille  Leo Nielsen 1969
Sangparakit  Leo Skovgård Nielsen  1964
Senegal Papegøje  Svend Sørensen 1972
Senegal Sommerfuglefinke  Bent Larsen 1964
Senegalamarant  Vagn Jensen 1964
Senegaldue  Carl Olsen 1969
Sivastrild  Viggo Petersen 1968
Skelhovedet Finke  Walther Jensen 1970
Skifferhovedet Parakit  Helle Lyders 1992
Skægfinke  Arne Jensen 1968
Skægparakit  Bent Olsen 1973
Smaragddue  Arne Frederiksen 1979
Sodbrunhovedet Dværgpapegøje  Leo Skovgård Nielsen 1973
Solfugl alm  Arne Jensen 1965
Solparakit  Berit Glaser 2011
Sortbrystet Vagtel  Arne Jensen 1970
Sorthovedet Blodvinget Conure  Stig Rindal 1992
Sorthovedet Dværgpapegøje  Leo Skovgård Nielsen  1965
Sorthovedet Grønfinke  Leo Nielsen 1995
Sorthovedet Nonne  Per Skovgård 1979
Sortkindet Sisken  Inger Olsen 1987
Sortnakket Cubafinke  Leo Skovgård Nielsen 1973
Sortstrubet Nonne  Inger Jørgensen 1981
Spidshalet Broncefinke  Carl Olsen 1976
Spidshalet Bæltefinke  Leif Sørensen 1964
Springparakit  Mogens Hansen 1976
Stanley Parakit  Leo Skovgård Nielsen 1971
Stillids  Carl Olsen 1972
Stor Mozambiquesisken  Inger Olsen 1989
Stor Safranfinke  Leo Skovgård Nielsen 1971
Stor Skadefinke  Walther Jensen 1968
Stribet Gøgedue  Eigil Nielsen 1983
Stribet Sisken  Erik Nielsen 1974
Stribet Sisken Vagn Carlsen 2006
Stålpletdue  Carl Olsen 1977
Sulawesipurpurdue  (Celebes Jorddue) Brian Christiansen 2003
Surinam Amazone Erling Stilou 2007
Svaleparakit  Mogens Hansen 1983
Sølvnæb  Walther Jensen 1965
Tamburindue  Carl Olsen 1976
Taranta Dværgpapegøje   Poul Madsen 1964
Timalie, Sort haget  Arne Jensen 1969
Timor Zebrafinke  Inger Olsen 1983
Tonki Bulbul  Arne Jensen  1965
Topfinket Bolivia Kardinal  Elo Bøgh Hansen 1968
Tornirisk  Sebastian M. Nordal 1975
Tovi Parakit  Mogens Hansen 1984
Trefarvet Papegøjeamadine  Leo Skovgård Nielsen  1964
Turkisparakit  Leo Skovgård Nielsen  1964
Tventy Eight parakit  Else Rasmussen 1996
Tøjleastrild  Leif Sørensen  1967
Venezuela Amazone  Bjarne Jensen 1984
Vinrød Skoggerdue  Arne Frederiksen 1979
Violbuget Granatastrild  Sven Åge Larsen 1990
Yarrel Sisken Curt Kollavik 2009
Ædelpapegøje Halmahera Else Rasmussen 2000
Ædelsanger  Carl Olsen 1967
Ørepletdue  Erling Stilou  1983

Holbæk Fugleforening • Rørvangsparken 2 • 4300 Holbæk
Tlf. +45 59 43 59 42 E-mail: